S 7. aprilom 2026 uvajamo nekaj sprememb v notranjem in mednarodnem železniškem prometu.
Vse spremembe v notranjem prometu so vidne v iskalniku voznih redov. Informacije o priporočenih vlakih v tujino bodo izpostavljene tudi na spletni strani Z vlakom v tujino, sicer pa so mednarodne povezave na voljo v iskalniku mednarodnih voznih redov (ÖBB).
Opis novosti in sprememb
1. V sklopu nadgradnje železniških postaj Brezovica in Preserje ter gradnje železniškega postajališča in podvoza Vnanje Gorice s povezovalnimi cestami na železniški progi Ljubljana – Divača – Sežana s 1. 4. 2026 nastopijo večje ovire v izvajanju prometa.
Zaradi zmanjšanja propustnosti proge so potrebni nadomestni avtobusni prevozi med Logatcem in Ljubljano za 13 vlakov. Vozni redi vlakov bodo prilagojeni vožnji mimo delovišča z zmanjšano hitrostjo. Vse spremembe v notranjem prometu bodo vidne v iskalniku voznih redov.
Vlak 2602 (Ljubljana – Sežana) vozi združen z vlakom 1824, z vlaka 2702 iz Ilirske Bistrice se bo omogočilo prestop na vlak 508 (Koper – Ljubljana). Vlak 2702 vozi na relaciji Ilirska Bistrica – Postojna (dovoz dijakov).
Vlaki namenjeni jutranjemu dovozu v Ljubljano in popoldanskemu odvozu iz Ljubljane bodo vozili normalno (ni nadomestnega avtobusnega prevoza).
Zaradi dodatne omejitve števila tirov na postaji Ljubljana bodo nekateri vlaki (označeni v iskalniku voznih redov) vozili iz/na začasni peron (tir 94) na Dunajski cesti.
2. Upošteva se sprememba voznega reda, ki je bila predvidena že za 2. 3. 2026, a zaradi nesoglasja Hrvaških železnic jo uveljavljamo s 7. 4. 2026.
Zaradi izboljšanja voženj mednarodnih vlakov 210 in 211 Vinkovci (HR) – Zagreb (HR) – Ljubljana – Reka / Rijeka (HR) in obratno smo s Hrvaškimi železnicami uskladili vozne rede, da bi olajšali prevoze potnikov iz in v Ljubljano. Posledično so potrebne tudi spremembe nekaterih ostalih vlakov.
Za zagotavljane pravočasnega obrta vagonov se prestavi odhod vlaka 481 Ljubljana – Reka / Rijeka (HR) na zgodnejši odhod iz Ljubljane. Posledično se na zgodnejši odhod iz Ljubljane prestavi tudi vlak 2674 Ljubljana – Sežana.
Vlak 211 Reka / Rijeka (HR) – Ljubljana – Zagreb (HR) – Vinkovci (HR) odpelje prej iz Reke in ima nespremenjen prihod v Ljubljano. Vlaku se vozni časi podaljšajo tudi na progi Ljubljana – Dobova.
Vlak 210 Vinkovci – Zagreb – Ljubljana – Reka / Rijeka (HR) pripelje pozneje v Ljubljano in ima odhod iz Ljubljane ob 15:40. Posledično se prestavi 2752 Ljubljana – Koper na zgodnejši odhod iz Ljubljane ob 15:20. Prav tako se prestavita zvezna vlaka 2718 ter 2709 Ilirska Bistrica – Pivka – Ilirska Bistrica, da ohranita zvezo na oz. od vlaka 2752.
3. Na odseku Zidani Most – Dobova je več odsekov z omejitvami v prometu, kar lahko povzroča zamude vlakov.
Vozni red bo prilagojen z zgodnejšimi odhodi iz Dobove in poznejšimi prihodi v Dobovo tako da ostanejo nespremenjene zveze in vozni redi iz Zidanega Mosta proti Ljubljani in Mariboru ter obratno.
4. Na osnovi pobude RRA Koroška smo uredili dodatno ponudbo vlakovnih povezav Dravograd – Prevalje in obratno, zaradi delne zapore ceste smo pripravili vozni red z dodatno ponudbo:
- Štirje pari vlakov Dravograd – Prevalje in obratno s postanki Podklanec, Dobrije ter Ravne na Koroškem in sicer:
| Dravograd | 6:10 | 10:05 | 15:25 | 19:05 |
| Prevalje | 6:30 | 10:25 | 15:45 | 19:25 |
| Prevalje | 6:35 | 10:35 | 15:52 | 19:35 |
| Dravograd | 6:56 | 10:55 | 16:12 | 19:55 |
- Vračanje garniture v Maribor in sicer iz Dravograda ob 21:30 ter prihod v Maribor ob 22:41. Postanki na vseh vmesnih postajah.
